Ošetření chemickým peelingem, obnovuje pleť s vráskami (rané příznaky stárnutí dokáže významně minimalizovat také retinol), nedokonalostmi a nerovnostmi, stahuje rozšířené póry, ale léčí i pokožku poškozenou sluncem použitím speciálního chemického roztoku, který způsobuje odlupování svrchní vrstvy pokožky.

Dermatologové používají chemický peeling k ošetření některých typů akné, stařeckých skvrn, nerovnoměrného tónu pleti, jemných vrásek pod očima a kolem úst, hrubé pokožky, pokožky poškozené sluncem, melasmy a pih.

Mezi základní typy chemického peelingu dle Americké asociace dermatologické chirurgie patří:

  • Povrchový peeling: Je použita jemná kyselina, která proniká pouze do vnější vrstvy kůže a způsobí její odlupování. Toto ošetření se používá ke zlepšení mírného zabarvení kůže či drsné pokožky a také k dosažení svěžího vzhledu oblastí obličeje, krku, hrudníku nebo rukou.
  • Středně hluboký peeling: V toto případě se používá kyselina glykolová či trichloroctová (TCA), která proniká do střední vrstvy kůže a odstraňuje tak poškozené kožní buňky. Tento druh peelingu se používá ke zlepšení vzhledu stařeckých skvrn, jemných linek a vrásek, pih a mírného zabarvení kůže. Může být také použit k vyhlazení hrubé pokožky a léčbě aktinické keratózy.
  • ● Hloubkový peeling: K hlubokému proniknutí do střední vrstvy kůže se používá kyselina trichloroctová nebo fenolová, které způsobují odlupování poškozených kožních buněk. Hloubkový peeling odstraňuje středně hluboké linky, stařecké skvrny, pihy a mělké jizvy. Vzhled kůže se viditelně zlepšuje, ale tuto proceduru lze provést pouze jednorázově.

Jak se provádí chemický peeling?

Nejprve bude vaše pokožka připravena k ošetření důkladným vyčištěním pokožky. Při povrchovém peelingu váš lékař nebo kosmetička nejdříve aplikuje chemický roztok, který obvykle obsahuje kyselinu glykolovou nebo kyselinu salicylovou. Jakmile bude tento chemický roztok na kůži, můžete cítit mírné bodání. K odstranění roztoku z kůže použijeme neutralizační roztok.

V rámci středně hlubokého peelingu se aplikuje chemický roztok obsahujícího kyselinu trichloroctovou, může být i v kombinaci s kyselinou glykolovou. Po několika minutách vám aplikuji chladivé obklady na ošetřenou pokožku. V tomto případě není však zapotřebí žádný neutralizační roztok. Bodání a pálení můžete cítit po dobu až 20 minut.

Výsledek chemického peelingu

Výsledek chemického peelingu. Foto od kliniky Mediestetik

Výhody chemického peelingu

Pokud se zaměříme na povrchový a středně intenzivní peeling, jejich výhody jsou především:

  • Minimální invazivnost ošetření
  • Rychlá procedura i zotavení
  • Řeší škálu nedokonalostí pleti
  • Výsledky jsou viditelné ihned po zhojení

Kromě toho jsou výhody hlubokého peelingu především:

  • Dlouhotrvající výsledky ošetření
  • Odstranění problémů s hlubokými vráskami a sluncem zničenou pokožkou

Jedním z pravidel péče je udržovat ošetřenou pokožku hydratovanouJak probíhá zotavení po chemickém peelingu?

Americká dermatologická akademie uvádí následující pravidla péče po ošetření chemickým peelingem:

  • Povrchový: Po zákroku by se měl pravidelně používat na ošetřená místa hydratační krém. Kromě toho je nutná každodenní aplikace opalovacího krému. Make-up lze obvykle nosit ihned, častěji pak po jednom dni od ošetření. Povrchový peeling se může opakovat každých 2 až 5 týdnů
  • Střední: Po aplikaci peelingu střední intenzity je doporučeno pravidelné namáčení pokožky a používání předepsaných mastí, dále se doporučuje nanášení krému. Léčba je často podpořena užíváním antivirotik. Do úplného zhojení se nedoporučuje pobyt na slunci. Tipy pro dosažení nejlepších výsledků

Doporučuje se dodržování následujících zásad po aplikaci chemického peelingu, abyste získali ty nejlepší dlouhodobé výsledky:

  • Používejte hydratační krém podle pokynů k zachování hydratované a pružné pokožky (kyselina hyaluronová často přináší úlevu dehydratované pleti, proto si vybírejte přípravky, které ji obsahují).
  • Pokud vaše pokožka pálí, svědí nebo otéká, kontaktujte vašeho dermatologa. Tření nebo poškrábání kůže ošetřené chemickým peelingem může způsobit infekci.
  • Vyhněte se soláriu, jinak se vaše pokožka se nebude dobře hojit.
  • Po zotavení používejte každý den opalovací krém, aby výsledky peelingu vydržely co nejdéle.

Doba rekonvalescence

U povrchového peelingu bývá doba hojení 1-7 dní, kůže budepo tuto dobu začervenalá.

Výsledky chemického peelingu

Jakmile se vaše kůže zhojí, jsou viditelné i výsledky chemického peelingu. Doba hojení se liší podle hloubky peelingu, kterou jste zvolili. Abyste dosáhli výsledků, které si přejete, u povrchového peelingu je potřeba absolvovat 3 až 5 ošetření

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Mezi komplikace fenolového a TCA peelingu patří drobné pupínky s bílou hlavičkou (dočasné), infekce, jizvy, výskyt kožní alergie a oparů, nadměrná pigmentace kůže, která je však dočasná.

Časté otázky

  • Jak často mohu opakovat chemický peeling? Povrchový peeling můžete opakovat vícekrát po 2-5 týdnech po ošetření. Středně intenzivní peeling lze opakovat po 6-9 měsících.
  • Je ošetření chemickým peelingem bezpečné? Dermatologové po celém světě ošetřují pleti různých barev chemickým peelingem už zhruba 50 let velmi bezpečným způsobem. Je nutné, abyste si vybrali opravdového odborníka na chemický peeling, se kterým se vy sami budete cítit komfortně.